Idén Pécs városában került sor a Politológus Hallgatók Vándorkonferenciájára április tizenegyedike és tizenkettedike között. A konferencia zárónapján Karácsony Gergely szociológus (a Corvinus Egyetem Politikatudományi Intézetének oktatója és a Medián kutatásvezetője), dr. Török Gábor politikai elemző (a Budapesti Corvinus Egyetem Politikatudományi Intézetének egyetemi adjunktusa, a Vision Consulting igazgatója) valamint Kern Tamás politológus (a Századvég Alapítvány tudományos főmunkatársa, egyetemi tanársegéd a Pécsi Tudományegyetem Politikatudományok Tanszékén) értékelte a közelmúlt legfontosabb magyarországi eseményeit, valamint fejtette ki véleményét hazánk stabilitásának fontosságáról.
Török Gábor szerint Magyarországon jelenleg kormányválság van, azonban politikai válság nincs. 2006 ősze viszont fordított képet mutatott, ugyanis a politikai válság nem párosult a kormány helyzetének megrendülésével.
A legfontosabb rendszerváltó célnak megjelölt stabilitást nem tartja önmagában értéknek, főleg, ha az a rosszul működő intézmények konzerválását segíti elő. Éppen ezért, amennyiben egy párt a választásokat követően megfelelő támogatottsággal rendelkezik, nem csak lehetősége, de joga is van a nagyobb horderejű változtatásokhoz. A Vision Consulting elemzője tehát nem tartaná tragikusnak, hogyha a Fidesz egy esetleges előrehozott voksoláson megszerezné a szavazatok kétharmadát. Bár a szövetség ebben az esetben önállóan tudna dönteni mind a politikai, mind az intézményi átalakításokról, azonban a választóknak négy esztendő elteltével ismét lehetőségük lesz véleményt formálni a kormány újításairól.
Török szerint a kisebbségi kormányzás sikere az MSZP és az SZDSZ intaktságán, együttműködésén, politikai kultúráján múlik. A Fidesz pusztán áttételesen tud hatást gyakorolni ezekre a folyamatokra - a radikális fellépés pedig csak rontana győzelmi esélyein.
Egy kérdésre válaszolva kifejtette, hogy hazánkban nem az intézményrendszerrel van a legnagyobb probléma, sokkal inkább a politikai kultúránkon kellene változtatni.
Karácsony Gergely szerint mivel a viselkedésmintákba beépült a stabilitás iránti igény, az eltelt tizennyolc esztendőben politikusaink számos nagyobb horderejű döntést nem hoztak meg a stabilitás fenntartása érdekében. A különböző válságok (gazdasági, morális, alkotmányos, politikai, stb) összessége, valamint a stabilitást szolgáló, fékek-egyensúlyok abszurditása vezetett a jelenlegi helyzet kialakulásához.
Véleménye az, hogy a jól működő demokráciák egyik legfontosabb jellemzője a „mini válságok” és azok kezelésére adott válaszok sorozata. Magyarországon azonban még nem éreztük meg igazán milyen egy valódi válság, így annak valós mértékét sem tudjuk megítélni.
Kern Tamás szerint a stabilitás iránti igény az elmúlt évszázad gyakori rendszerváltozásainak következménye. Sikernek könyvelte el, hogy a magyar társadalom belső feszültségei csak 2006 őszén kerültek felszínre. A kormányzat cselekvőképtelenségéből fakad a jelenlegi kormányválság, azonban egy előrehozott választással olyan politikai helyzet állhatna elő, amellyel ismét elérhető lenne a stabilitás.
Kern rámutatott arra is, hogy az egészségügy magánosítását akadályozni célzó népszavazást politikai aktorok mozgatják, valamint a közvetlen hatalomgyakorlás ilyen eseteiben időszerű lenne visszaállítani az ötvenszázalékos részvételi küszöböt is.
Kern szerint mindegy milyen a politikai rendszerünk, ha nem rendelkezünk elegendő forrással annak fenntartásához. Példaként hozta fel, hogy a multinacionális szektor bevételének hetven százalékát kiviszi az országból, következésképp a közteherviseléshez csak minimálisan járul hozzá. A bevételek ilyen jellegű növelése mellett elengedhetetlen a szociális ellátórendszerünk átalakítása.
Egyetért Karácsony Gergellyel abban, hogy a legnagyobb ellenzéki pártnak nem érdeke idő előtt átvenni a kormányrudat, amelyet az ország kihívásaira benyújtott program hiánya is jól bizonyít.
Utolsó kommentek